+420 737 901 122 Info@PatrikPetracek.cz

Intenzita tréninku

Trénuji moc tvrdě? Nemám moc lehké tréninky? Nebo naopak moc obtížné? Jaká je správná intenzita Vašeho tréninku?

Trénink by měl být přibližně na úrovni Vašeho 80 %  maxima. Někdy může být trošku lehčí, někdy zase těžší. Nikdy by ale neměl dlouhodobě přesahovat 90 % či dokonce být na hranici Vašich silových možností. Tam by se mohlo kdykoli stát, že se dostaví zranění. Zároveň to ani není cesta k dlouhodobému zlepšování.

Nejlepší varianta dlouhodobého progresu je vést si poznámky (tréninkový deník). Do něho si můžete postupně psát každý týden postup zlepšení. Nezapomínejte na to, že progres není jen o zátěži. Zlepšení znamená třeba i jen více sérié,větší počet opakování nebo třeba i jen kratší pauzy odpočinku mezi sériemi.

Pokud máte tréninkový deník s určenými cviky, vyplatí se ho držet cca 8-12 týdnů. Poté je vhodné ho lehce upravit, ať už se jedná o výměnu cviků, jejich různé varianty nebo i jiné pořadí určitých cviků.

Pokud si vedete tréninkový deník sami, vždy je dobré začít první týdny s lehčí váhou než je zmíněných 80 %. Ke konci plánu může naopak nastat i situace, kdy se přes tuto hranici dostanete.

Nikdy ale nejezděte žádné těžší váhy hned z kraje více týdenního plánu! To Vám nic nedá, opravdu maximálně jen zranění.  Většina lidí si myslí, že s čím větší váhou začnou, tak tím budou lepší. Opak je pravdou. Musíte si představit, že chcete mít na začátku takovou váhu, kterou chcete mít každý týden těžší (vyšší váha x počet opakování x sérií). Pokud budete daný cvik ztěžovat postupně a pomalu, můžete dojít nejdál!

Uvedu zde typický příklad. Budu pokročilý začátečník a na dřepu budu mít maximální zvednutou váhu 8 x 50 kg. Cíl tréninků bude zlepšit se po silové stránce. Zde máte dvě varianty možného pokroku.

Varianta 1:

  1. Týden – 8 x 40 kg
  2. Týden – 8 x 50 kg
  3. Týden – 8 x 60 kg (Budu rád když zvednu)
  4. Týden – 8 x 70 kg (Už určitě nezvednu)

Výsledek – téměř bez zlepšení

Varianta 2:

  1. Týden – 8 x 40 kg
  2. Týden – 8 x 44 kg
  3. Týden – 8 x 48 kg
  4. Týden – 8 x 50 kg
  5. Týden – 8 x 54 kg
  6. Týden – 8 x 58 kg
  7. Týden – 8 x 62 kg
  8. Týden – 8 x 64 kg
  9. Týden – 8 x 66 kg
  10. Týden – 8 x 68 kg

Výsledek – znatelné zlepšení

Z tohoto příkladu jasně vyplývá, že je mnohem lepší zvyšovat obtížnost tréninku pomalu, ale jistě. A výsledek se opravdu dostaví. Pokud byste se nacházeli např. v polovině plánu a zdálo se Vám, že dochází síly na přidávání, vůbec se nebojte zařadit deload týden. To je týden, kdy si všechny své tréninky odjedete třeba jen s polovičními vahami a Vaše tělo i hlava si odpočine, ale nevypadne z žádného rytmu.

Maximální výkony

Jednou za čas si určitě každý chceme zkusit zjistit svoje maximální výkony. Na tom není nic špatného. Je ale důležité dodržovat určitá pravidla:

  • Nikdy necvičte maximální výkony sami, ale s nějakým parťákem či trenérem
  • Pár dní předem dbejte na pořádně dlouhý a kvalitní spánek
  • Před výkonem se řádně najezte, hlavně nechodit cvičit hladový
  • Maximální výkony zkoušejte v dny, kdy jste opravdu psychicky v pohodě
  • Nepodceňte rozcvičku a zahřátí všech svalů, které budete zapojovat
  • Udělejte si před začátkem cvičení dechové cvičení
  • Na svoji maximální váhu u každého cviku se dostaňte postupně, přes několik rozcvičovacích sérií
  • Dodržujte pitný režim
  • Nemějte strach! Je přirozené mít z velké váhy a vysokého úsilí respekt, ale pokud vezmete do ruky činku a ještě před vykonáním cviku máte strach či obavy ze zranění, nechte to na jindy

Pokud byste chtěli pomoci s vypracováním plánu nebo vedením Vašeho tréninku, mít někoho u sebe, když se budete pokoušet o maximální výkony nebo chcete jen poradit s čímkoli, co by Vás na toto téma zajímalo, rád Vám s tím vším pomůžu.